Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Porselen Diş Kaplama ile Sağlıklı Gülüşler

Porselen Diş Kaplama ile Sağlıklı Gülüşler

Porselen diş kaplama uygulaması estetik anlamda kaygı duyan bireyler tarafında tercih edilmektedir. İsminde de anlaşılabileceği gibi porselen malzemeden üretilen kaplamaların diş üzerine uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Yüksek kaliteye sahip bu malzeme istenilen diş rengi ve biçimine uygun hale getirilerek uygulanabilmektedir. Doku dostu olma özelliğini taşıyan porselen diş kaplamaları diğer kaplama yöntemlerine göre birçok avantaj barındırmaktadır.  Daha sağlıklı bir görünüm sağlamasının yanında ağız fonksiyonlarının da yerine getirilmesinde hiçbir engel teşkil etmemektedir.

Porselen Diş Kaplama İşleminin Tercih Edildiği Durumlar

Porselen diş kaplama uygulamaları birçok sebepten dolayı tercih edilebilmektedir. Daha çok estetik sebeplerle başvurulan bir yöntem olduğu düşünülse de normal dolgularla istenilen hale getirilemeyen çürük tiplerinde de başvurulan bir yöntemdir.  Hafif ve orta dereceli çarpık dişlerde de porselen diş kaplama yöntemi tercih edilebilmektedir. Ayrıca diş kırıklarında veya kayıp dişlerin yerine de bu yöntem kullanılabilmektedir.

Porselen Diş Kaplama Yöntemi Uygulama Süreci

Uygulama alanındaki dişler özel cihazlarla temizlenerek işleme başlanmaktadır. Temizlemen dişlere porselen kaplamanın tam yerleştirilebilmesi için gereken inceltme işlemi yapılır. İnceltme işleminin boyutu uygulamaya göre farklılık gösterebilmektedir. Dişler inceltildikten sonra kalıp alınmaktadır. Kalıp alma işlemi klasik veya teknolojik üç boyutlu görüntüleme cihazlarıyla da yapılabilmektedir. Kalıbı alınan dişin röntgen görüntüleri ve planlanan boyut bilgileri laboratuvara teslim edilmektedir. Böylece porselen diş kaplamanın üretim aşamasına geçilmiş olmaktadır. Kişinin, İnceltme yapılan dişler ile zorlanmaması için porselen kaplamanın yapım aşaması bitene kadarki süre için geçici kaplamalar yapılmaktadır. Porselen kaplamaların üretim süreci tamamlandıktan sonra uygulama yapılacak alanda deneme yapılarak porselen kaplamanın uygulama alanına uygunluğu kontrol edilir. Uygun olmayan kaplamalar laboratuvara geri gönderilip düzeltilmektedir. Uygun olan kaplamalar ise uygulama alanına yerleştirilir. Porselen diş kaplamaları yerleştirilirken işleme özel yapıştırıcılar kullanılarak inceltilen dişlerin üzerine geçirilmektedir. Her işlemde olduğu gibi porselen diş kaplama işleminde de alanında uzman hekimler ve teknolojik cihazlarla donatılmış kurumlar tercih edilmelidir.

Her zaman olduğu gibi porselen diş kaplama uygulamalarından sonra da ağız ve diş bakımına düzenli bir şekilde devam edilmelidir. Fırçalama, diş ipi, ağız çalkalama suyu gibi temizleme yöntemlerinden faydalanarak yaşam konforuna katkı sağlanmalıdır.