Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi

Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi

Hepatit Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Hepatit hastalıkları karaciğerde meydana gelebilmektedirler. Hepatit B; Hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. B virüsü grupta yalnızca biridir. C türü ve HIV de bunların içinde yer alab virüs türleridir. Kan teması ve cinsel yollarla bulaşabilir. İlk zamanlarda belirti vermeyebilir; fakat ilerleyen zamanlarda, hastalığın diğer aşamalarında belirti vermeye başlayacaktır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında tedbir alınıp tedavi olunmadığı takdirde karaciğer kanserine yol açabilir.

Hepatit Nasıl Oluşur?

Virüslerin oluşması ile, vücut sisteminde oluşan hasarlar ile, yıllarca süre gelen ilaçların kullanımı ile oluşabilir. Karaciğeri etkileyen ve kötü sonuçlar oluşturan birçok virüs vardır. Bunlar A, B, C, D ve E virüsü olarak ayrılabilir. Vücutta yayılmaya ve vücudun dengesini bozmaya yarayan virüslerdir. B virüsü HIV virüsüne göre daha yaygın ve daha bulaşıcıdır.

Ağız, Diş Sağlığı ve Hepatit

Ağız sağlığı ve kontrollerinde bulaşıcılığı oranı en yüksek hastalıklardan biri de hepatit B ve C’dir. Diş hekimleri hepatit aşılarını olmalıdırlar. Ağızla direk temas olan bu işte kanama olağandır. Bu nedenle hepatit B aşılarını olmayan hekimlerde virüsün tek damla ile bulaşma riski oldukça yükseliyor. Riski oldukça yüksek olan diş hekimlerinin gerek hastanın sağlığı gerek kendi sağlığı açısından dikkat etmesi gerekmektedir. Hastaların daha önceden durumla ilgili doktoruna hepatit özgeçmişini anlatması gerekmektedir. Çünkü bu gibi olaylarda hastalar durumlarını saklayabiliyorlar.

Hepatitli Hastalarda Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Diş hekimlerinin tedaviye oldukça hassas yaklaşmaları gerekmektedir. Hastaların diş şikâyeti ile geldiklerinde hepatit hastalıklarını belirtmeleri tedavi için önemli bir aşama olma özelliği taşıyacaktır. Hekimlerin bu durumda eldiven ve maske kullanmaları iyi bir önlem olacaktır. Eldiven ve maskenin yanı sıra hekimin gözleri içinde gözlük kullanması iyi olacaktır. Çünkü bir tek damla kan hastalık için büyük tehdit oluşturacaktır.

Hepatitli Hastalarda Diş Problemleri?

Hepatit virüsünü taşıyan hastalarda en birincil örnek olarak kan hastalıkları görülür. Kanın pıhtılaşmasında sorunlar görülecektir. Bu sorunlar diş etlerinde kanamalarda oluşturabilir. Kanama görülen ağızlarda koku ve iltihapta oluşabilecek riskler arasındadır. Bu gibi durumlarda diş tedavisinin yanı sıra kanamalara neden olan diğer (hepatit) hastalığı da kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü kanamanın asıl nedeni hepatittir. Sorunun aslı tedavi edilmez ise yalnızca ağız ve diş tedavisi yanıt vermeyecektir. Kullanılacak ilaçlarda hastanın doktoru ile iletişimde olunmalıdır. Bunun yanı sıra diş fırçalama ve temizleme işlemleri de aksatılmamalıdır.

 

 

Benzer Yazılar

Oral Pamukçuk Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Oral Pamukçuk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Oral pamukçuk; ağız ve dilde meydana gelen bir maya efeksiyonudur. Oral kandidiyazis ve orofaringeal kandidiyazis isimleri de vardır.

Bayramın Tadı Sağlıklı Dişler İle Çıkar
Bayramın Tadı Sağlıklı Dişler İle Çıkar

Kurban Bayramı'nda bolca şerbetli tatlılar ve özenle hazırlamış olduğumuz etleri tüketiriz.

Diş Kaygısı ve Korkusunun İlacı Müzik
Diş Kaygısı ve Korkusunun İlacı Müzik

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Endodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burçin Arıcan Öztürk, ‘’Diş tedavisi kaygısının bilinen en büyük nedeni ağrı ve ağrı oluşma olasılığıdır. Bu nedenle hekimlerin ağrıyı iyi yönetmeleri gerekmektedir

Devital Dişlerde Kanal Tedavisi
Devital Dişlerde Kanal Tedavisi

Pulpası duyarlılığını kaybetmiş dişlere “devital diş” adı verilmektedir.

Yaygın Olarak Kullanılan İmplantlar Hakkında Bilmedikleriniz!
Yaygın Olarak Kullanılan İmplantlar Hakkında Bilmedikleriniz!

Ayrıca oluşabilen estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenebilmektedir.

Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?
Koronavirüs Sürecinde Dişimiz Ağrırsa Ne Yapmalıyız?

Hangi durumlarda diş hekimine danışmalıyız?

Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun
Kötü Ağız Kokusundan Kurtulun

Çoğumuz gün içerisinde pek çok insanla yakın iletişim içinde oluyoruz. Her konuştuğumuzda veya yaklaştığımızda, kötü kokan bir nefesimizin olduğu düşüncesi ilişkilerimizi etkileyip sosyal bir sorun haline gelebiliyor.

Diş Hekimine Gitmekten Korkanlara 10 Öneri
Diş Hekimine Gitmekten Korkanlara 10 Öneri

Dentafobi, diğer adı ile diş hekimi korkusu; henüz çocukluk dönemindeyken yaşanan olumsuz deneyim ve izlenimlerden kaynaklanmaktadır.

Kan Hastalıkları ve Diş Hekimi
Kan Hastalıkları ve Diş Hekimi

Kan hastalıkları vücutta oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bunlar pıhtılaşma ve kanama bozuklukları olarak sıralanabilir.

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler
20 Yaş Dişleri Hakkında Bilinmeyenler

20 yaş dişleri 18-20 yaş aralığında çıkabildiği gibi geçte çıkabiliyor.