Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Gülümseme çeşitleri

Gülümseme çeşitleri

Gülümseme çeşitleri nelerdir?

Gülüş çeşitleri az gibi görünse de oldukça fazla çeşitleri mevcuttur. İnsanlar tarafından beğenilen bir gülümsemenin kişiyi daha çekici hale getirdiği ve sosyal hayatında pozitif bir etkisinin olduğu tartışmasızdır, dolayısıyla insanlar üzerinde iyi etki bırakan bir gülümsemeye sahip olmak herkesin doğal isteğidir. Günümüzde yüz estetiğine verilen önem giderek artmış ve modern dünyada ideal bir gülümsemeye sahip olma isteği, medyanın da yönlendirmeleriyle en yüksek seviyesine ulaşmıştır. İdeal gülüşü tanımlamak, kültürler ve bireyler arası farklılıklardan dolayı çok zor olsa da Amerikan sinemasının dünyaya tanıttığı ve “Hollywood Gülümsemesi” olarak bilinen bembeyaz, simetrik ve sağlıklı dişlerden oluşan gülümseme dünyadaki hemen her birey tarafından istenir hale gelmiştir.

Eski dönemlerde gerçek gülüşler ve sahte gülüşler ayrıştırılmak istenmiştir. Böylelikle de sinirler ve mimikler kontrol edilerek gülümsemeler ayrıştırılmıştır. Göz yanlarının kısılması ile oluşan gülüşler ve ağız çevresi kasılarak oluşan gülüşler oluşmuştur. Ağız kasları kullanılarak oluşan gülüşler Duchenne gülümsemesi olarak bilinmektedir. Sahte gülümsemeler ise Pan Am gülümsemesi olarak bilinirler.

İdeal gülüşler; diş hekimleri tarafınca diş eti sınırına kadar ulaşan bir üst dudak ile tasvir edilirler. Farklı gülüşlerin sayısı sık sık gündem haline gelmektedir. 19 farklı gülüşün olduğu söylenmektedir.

Estetik gülüş tasarımı nedir?

  • Ortodonti ile diş dizisindeki bozukluklar giderilebilir.
  • Dişlerin arasındaki boşluklar, dişler kesilmeden kapatılabilir.
  • Diş etindeki problemler ve seviye düzensizlikleri ortadan kaldırılır.
  • Dişlerle dudak/yanak arasındaki uyum sağlanır.
  • Kırık ya da çapraşık dişler kompozit veneer, seramik veneer ya da zirkonyum kaplamalar ile tedavi edilir.
  • Yine kırık dişler dişler kesilmeden estetik kompozit restorasyonlarla restore edilir.
  • Rengi bozuk olan dişlere beyazlatma yapılır.
  • Eksik dişlerin yerlerine implantlar ya da köprü protezleri yapılarak eksiksiz bir diş dizisi elde edilir.