Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Diş Hekimliğinde Çene Kemiği Nasıl Büyütülür?

Diş Hekimliğinde Çene Kemiği Nasıl Büyütülür?

Diş hekimliğinde çene kemiği nasıl büyütülür?

Günümüz diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan implant işlemlerinin yapılabilmesi için çene kemiğinde yeteri miktarda yer olması gerekmektedir. Doğumdan itibaren gelen bozukluklar, diş eti hastalıkları veya çeşitli travmalar sebebiyle ağız içerisinde yeterince kemik olmayabilir. Ya da hastada kemik erimesi problemi varsa yine aynı şekilde implant öncesi sorunla karşılaşılabilir. Hastanın çenesi dar veya kısa ise veya da bu gibi yer azlığı gibi problemler var ise implant işleminde önce çene kemiğinin büyütülmesi gerekir. Genellikle ise burada, kemik ekleme işlemleri yapılır. Kemik büyütme işlemleri birkaç aylık bir süreci kapsayabilir.

Çene kemiği büyütme işlemlerinde birkaç farklı yöntem tercih edilebilir. Bu yöntemleri hastanın durumuna, implantın tipine, bölgesine, miktarına göre diş hekimi belirler. Bazı durumlarda kemik nakli de gerebilir. Diş hekimi, çene kemiği büyütme işleminden sonra implant yerleştirmek için birkaç ay beklemenizi isteyebilir.

Nakil olacak kemik nereden alınır?

Çene kemiği büyütme işlemlerinde genellikle kemik nakli gerekebilir. Bu nakil olacak kemik ise genellikle kendi kemiklerimizden alınır. Nakil işlemlerinde çoğunlukla; çene ucu ve alt çenenin arkası tercih edilir. Ancak diş hekimi, hastanın bu bölgelerinden yeterince kemik alamıyorsa kalça ve uyluktan kemik almak durumunda kalabilir. Fakat çenenize yerleştirilmek için kendi vücudunuzdan kemik alınmasını istemiyorsanız burada yapılacak başka yöntemler de vardır. Bazı durumlarda kemik nakli için sentetik materyaller de kullanılabilir. Genellikle diş hekimleri yüksek uyumdan dolayı hastanın kendi kemiklerini kullanmayı tercih eder ancak yine de son karar kişinindir. Diş hekimi tüm artı ve eksileriyle birlikte hasta ile işlem öncesinde bunları konuşmalıdır.

Çene kemiği büyütme işlemi nasıl yapılır?

Çene kemiği büyütme işlemleri genellikle lokal anestezi altında yapılır ancak kemik vücudun başka bir yerinden alınacaksa bu tarz operasyonlar genel anestezi ve bir gece hastane yatışı gerektirebilir. Bu konuda en net bilgiyi verecek kişi, diş hekiminizdir. Operasyon sonrasında diş hekiminiz size antibiyotik, ağrı kesici ve antibakteriyel ağız gargarası verecek ve belirli bazı yiyeceklerden kaçınmanızı isteyecektir. Bu işlem sonrasında dişlere basınç uygulamaktan kaçınmalısınız. Kemik büyütme operasyonlarında başarı oranı oldukça yüksektir.

Benzer Yazılar

Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı
Hamilelik Döneminde Diş Ağrısı

Hamilelik sırasında hissedilen diş ağrısı anne adayına çok zor günler yaşatabilir.

Çene Ağrısı Neden Olur?
Çene Ağrısı Neden Olur?

Birçoğumuzun başına gelen ve şikayetçi olduğumuz çene ağrısı; öncelikle ağız ve diş ile alakalı olmakla beraber, kalp krizine kadar yayılan etkili bir yelpazede sebepler içermektedir.

Diş Kayması Neden Oluşur?
Diş Kayması Neden Oluşur?

Dişlerin çekilmesiyle dişler arasında boşluk olabiliyor.

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Ağız kurulukları ağız içinde tükürük salgılamasının işlevinin azalması ile ortaya çıkar.

Diş Bozuklukları ve Genetik Hastalıkları Nelerdir
Diş Bozuklukları ve Genetik Hastalıkları Nelerdir

Çene ve yüz alanında oluşan kusurlarının çoğunluğu genetik oluşumlar sonucunda ortaya çıkabilir.

Vital Pulpa Tedavisi Ve İyileşme Süreci
Vital Pulpa Tedavisi Ve İyileşme Süreci

Vital pulpa tedavisi pulpanın canlı olarak korunması adına yapılan uygulamalardır.

Çene ve Yüz Protezleri Nedir?
Çene ve Yüz Protezleri Nedir?

Çene ve yüz defektleri; doğumsal olarak ya da travma, kanser gibi sonradan gelişen nedenlerle çene ve/veya yüz bölgesinde oluşan eksikliklerdir.

Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi
Hepatitli Hastalarda Diş Tedavisi

Hepatit hastalıkları karaciğerde meydana gelebilmektedirler. Hepatit B; Hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. B virüsü grupta yalnızca biridir. C türü ve HIV de bunların içinde yer alab virüs türleridir.

İmplant Üstü Protezlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İmplant Üstü Protezlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tamamen dişsiz olan kişilerin tedavisinde her zaman implant uygulaması yapılmaktadır.

Hangi Diş Dolgusu Daha İyi?
Hangi Diş Dolgusu Daha İyi?

Günümüzde diş hekimliğindeki teknolojik gelişmeler ve tıbbi birikim, ağız ve diş sağlığı alanında hastalara birçok yenilik sunmaya devam ediyor.