Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Diş İpi Nedir? Neden Kullanmalıyız?

Diş ipi nedir? Neden kullanmalıyız?

Diş ipi, ancak ağız bakımında olmazsa olmaz bir üründür. Diş fırçası, tek başına yaklaşık yüzde 60 gibi büyük bir oranı temizleyememekte olup, ince ve detay kısımlara erişememektedir. Kalan kısımları ise ancak diş ipi temizleyebilmektedir. Günde en az 1 kere diş ipi kullanımı ile ağız ve diş sağlığımızı koruyarak oluşabilecek çürükleri ve ağız kokusunu önleyebiliriz.

Diş ipi seçimi nasıl olmalıdır?

Diş ipleri, endüstri gereği önceleri pamuk bitki lifleri vb. materyaller ile üretilirdi. Fakat günümüzde daha çeşitli imkanlar ile farklı tiplerde görebiliyoruz. Yaygın olarak üretimine göre en yoğun görülen 2 tip diş ipi mevcuttur. Bunlar:

  • Naylon diş ipleri
  • PTFE diş ipleridir

Tasarımlarına göre ise 2 temel diş ipi bulunur. Bunlar:

  • Rulo diş ipleri
  • Kürdanlı diş ipleridir

PTFE diş ipleri, en çok kullanımı en çok tercih edilen diş ipidir. Naylon diş ipleri, aromalı ve çeşitli esanslarla güçlendirilerek kullanıcıya farklı kokular ve alternatifler sunmasından dolayı yoğun kullanılır. Fakat naylon ipler, sürtünme kat sayısı düşük olduğundan aşınma ve kopması sıkı dişlerde daha muhtemel ürünlerdir. Bu yapıda dişlere sahip kişiler için PTFE diş ipleri daha sağlıklıdır. Tabii teknolojinin ve tüketim farklılıklarından dolayı şuan işimizi kolaylaştıran diğer ürünlerden kürdanlı diş ipleri kullanımı daha basit ve hızlıdır. Rulo diş iplerine göre kullanımları pratiktir. Fakat kürdan kısmı, diş eti hassasiyeti ve ağız sağlığı için daha dikkatli kullanım gerektirir.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Ağız yapısı ve kişinin kullanımına göre değişiklik gösteren bir faktör fakat yaklaşık 35-40 cm kadar koparılabilir. Diş ipini orta parmaklarınız arasında ve başparmaklarınız yardımıyla gerdirerek iki diş arasına yerleştirerek, aşağı yukarı içerden dışarıya hareketlerle gezdirmelisiniz. Burada bahsettiğimiz temizlik detay kısımlarından biri diş etlerinin dip kısımlarıdır, dolayısı ile o kısımlara inmek unutulmamalıdır. Çünkü dişlerin sağ ve solunda sağlıklı birleşik olmayan diş etleri bulunmaktadır. Bahsettiğimiz gibi kürdanlı diş ipi kullanımı daha basittir. Plastik gövdenin yardımı ile gövdeden tutup dişler arasında temizliği detaylı şekilde sağlayabilirsiniz.

Diş ipi ne zaman kullanılmalıdır?

Diş ipi, dişlerimizin tam oturmaya başladığı dönemde yani çocukluktan (6-7 yaş) itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Belirttiğimiz gibi sadece fırçalamanın yetmediği gerçeği dolayısı ile günde en az 1 kere diş ipi kullanarak dişlerinizi ve diş etlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Diş ipini gece kullandığınız takdirde, sabah kötü ve huzur bozan koku ile uyanmanızı engelleyecektir.

Dişlerimizi fırçalamadan önce kullanılan diş ipi; ağızda kalacak ve sonradan oluşacak pisliklerin fırça sayesinde atılımını sağlayacağından dolayı daha faydalı bir kullanım olacaktır. Fırçalama işlemi daha önce de söylediğimiz gibi yaklaşık 3 dakika sürecek şekilde ve nizama uygun şekilde yapılarak ağız ve diş temizliğimiz sonlandırılır.

Diş ipi yıkanıp tekrar kullanılır mı?

Diş ipleri tek kullanımlıktır. Diş ipinin yıkanıp tekrar kullanılması, asla yapılmaması gereken bir davranıştır. Normal şartlarda belki oluşmayacak problemler bile, bu şekildeki bir yanlış kullanım sonrasında oluşabilir.