Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Ağız Bakımında Florür Mineralinin Yeri

Ağız Bakımında  Florür Mineralinin Yeri

Florür, doğada var olan doğal bir minareldir. Vücuda dışarıdan alınan florür mineralini özellikle diş sağlığında büyük önem taşımaktadır. Florür mineraline karşı bazı önyargılar bulunsa da yeterli ve düzenli kullanımlarda iyi sonuçların alınabildiği bilinmektedir.

Daha çok ağız sağlığı ürünlerinin içeriğinde rastladığımız florür, içme suyuna da katılarak diş sağlığı alanında önleyici uygulama olarak hayata geçirilmektedir. Dişlerin güçlenmesi ve/veya diş çürümelerini önleyici yapısıyla florür günlük hayatın içerisinde bulunmaktadır. Diş kayıplarının en öncü sebeplerinden biri olan çürük durumu önlenmesi gereken mühim bir konudur. Özellikle ağız sağlığı ürünlerinden biri olan diş macunlarının içeriklerinde bulunan florür, çürük oluşumunun engellenmesinde kritik önem taşımaktadır. Tükürük yardımıyla dişlerde tutunan florür, diş minesinin sert kalmasına yardımcı olmaktadır. Çocuklarda ise kalıcı diş gelişiminde florür kullanıldığında daha sağlıklı dişler oluşmaktadır. Kalıcı diş gelişiminde florürün bir diğer faydası ise dişlerin çürüğe yatkın olmamasıdır. Çürüğe yatkın olmama durumu ise diş kayıplarını önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Florür Çalışma Prensibi

Florür ağız içerisinde nasıl çalışır sorusu sorulduğunda akla iki süreç gelmektedir. Bu süreçler ‘demineralizasyon’ ve ‘reminelizasyon’ olarak adlandırılmaktadır. İşte florür tam da bu ağız içerisinde doğal olarak işleyen bu süreçlere dâhil olmaktadır. Demineralizasyon sürecinde dişlerdeki bakteriler, temizlenmemiş ağızda bulunan şeker ve karbonhidratlarla beslenerek tükürüğün asidik hale gelmesine neden olup dişlere zarar vermektedir. Florür, dişlerdeki plaklarda bulunan bakteriler tarafından başlatılan demineralizasyon sürecinde dişlerde oluşabilecek hasarın önlenmesini ve dişlerin korunmasını sağlamaktadır. Reminelizasyon sürecinde ise yenilenme gerçekleşmektedir ve bu süreçte florür yardımcı rol oynamaktadır.

Florür Hangi Yollarla Vücuda Alınabilir?

Florür’ün vücuda alınabilmesi için birkaç yol bulunmaktadır. Topikal florür ürünleri ile doğrudan dişe florür uygulaması yapılmaktadır. Ağız çalkalama suları, diş macunları veya profesyonel ellerde uygulanan florür tedavileri bu kapsam içerisinde bulunmaktadır. Profesyonel şekilde uygulanan florür uygulamaları diğerlerine göre daha uzun süreli etki bırakmaktadır. Köpük, jel veya cila şeklinde uygulanabilen profesyonel florür uygulamaları mutlaka alanında uzman diş hekimleri tarafından ileri teknolojik alt yapıya sahip kurumlarda yapılmalıdır.