Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Bonding Yöntemi ile Dişlere Yarım Saat İçerisinde Sağlıklı Çözüm!

Bonding Yöntemi ile Dişlere Yarım Saat İçerisinde Sağlıklı Çözüm!

Bonding yöntemi ile dişlere yarım saat içerisinde sağlıklı çözüm!

Hem hastaların hem diş hekimlerinin yüzünü güldüren bonding uygulaması, son dönemin en gözde diş tedavi yöntemlerinden. Hasta ile hekime zamandan tasarruf sağlayan ve koruyucu bir tedavi yöntemi olan bonding; çoğunlukla dişler arasındaki boşlukları kapatmak, diş çürük veya kırıklarını onarmak, renkleşmiş dişlerini görünümünü düzeltmek için kullanılır. Bonding tedavisinde dişler, kompozit malzemelerin kullanımıyla estetik ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Dişlerin boylarını değiştirmek için de kullanılan bu uygulamayla; erken yaşlarda travmaya bağlı meydana gelen diş kırılması gibi durumlarda, porselen uygulaması yapılamadığında hastaya avantaj sağlanmaktadır. Bonding, yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanan bir tedavi yöntemidir. Bonding tedavisi uygulanan bir diş, 8-10 yıl kadar kullanılabilir.

Bonding hangi durumlarda tercih edilmeli?

  • Dişlerde aralık olduğu durumlarda
  • Dişlerin kısa olduğu durumlarda dişlerin boyunu uzatmada
  • Diş çürüklerinin onarımında
  • Diş renkleşmelerinde dişlerin rengini düzeltme veya beyazlatmada
  • Diş yüzeyindeki aşınmaların tedavisinde
  • Kırık onarımlarında
  • Geride kalan bir dişin öne çekilmesi gerektiğinde
  • Zaman kısıtlaması olan durumlarda

rahatlıkla tercih edilebilir.

Bonding tedavisinde dişler kesilir mi?

Bonding uygulamasının en büyük özelliği dişlerin kesilmesine gerek kalınmamasıdır. Dişlere bu yöntem ile şekil verilirken, herhangi bir kesme işlemine ihtiyaç duyulmaz. Özellikle; dişlerinde aralık olan kişilerde yan dişlerin kesilmesine gerek kalmadan bu aralık bonding ile kapatılabilmektedir.

Bonding yönteminin diğer avantajları nelerdir?

Bonding uygulaması, koruyucu diş hekimliğinde sıkça tercih edilen yöntemlerden birisidir. Yarım saat gibi kısa bir sürede hastayı diş sağlığına kavuşturup, dişleri estetik olarak da güzel bir görünüm sağlayabilmektedir. Hastaya zamandan tasarruf sağlaması ve dişlerin kesilmemesine gerek kalmaması dışında, anestesiz uygulanan bir yöntemdir. İşlem sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissedilmez. Daha ekonomiktir. Tek seanslık bir işlemdir. Kırık dişlerin restore edilmesinde kolaylık sağlar. Rengi iyi olmayan dişlerde hastalara avantaj sağlar. En az diş kaybı bonding tedavisinde gerçekleşir. Bonfing uygulaması, hastaya estetik bir gülüş kazandırabilir.

Bonding uygulamasından sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

Bonding uygulaması sonrasında da her zaman olduğu gibi hasta, ağız ve diş sağlığını aksatmamalıdır. Sert gıdalardan kaçınmak, tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıklardan vazgeçmek, ağız ve diş bakımına özen göstermek; bonding dolguların uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.

Benzer Yazılar

Tek Dişim Renklendi Ne Yapmalıyım?
Tek Dişim Renklendi Ne Yapmalıyım?

Öyle bir renklenme sorunu vardır ki, kişi ne yaparsa yapsın o dişteki renklenme geçmez. O da tek diş renklenmesidir.

Yeşil Çay’ın Ağız ve Diş Sağlığına Etkisi
Yeşil Çay’ın Ağız ve Diş Sağlığına Etkisi

Bitkisel kaynaklı ürünlerin, dental plak ve oral hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan kimyasallara alternatif olarak kullanılabileceği de düşünülmektedir.

Dişlerinizi Bu Zararlı Hareketlerden Koruyun!
Dişlerinizi Bu Zararlı Hareketlerden Koruyun!

Ağız ve diş sağlığımız, tüm bedenimizi etkiliyor. Öyle ki; diş ve diş etlerimizde gelişen problemler, sistemik hastalıklar dahil bir çok hastalığa neden olabiliyor. Ayrıca dişlerimizde meydana gelen rahatsızlıklar, dayanılmayacak şiddette olabiliyor

Diş Hekimliği Dijital Dünyaya Ayak Uyduruyor!
Diş Hekimliği Dijital Dünyaya Ayak Uyduruyor!

Protetik diş tedavisi alanında geliştirilen ağız içi tarayıcılarla; diş hekimliğinde ölçü alma, model oluşturma gibi birçok aşamaya gerek kalmıyor!

Ortodontik Diş Tedavileri İçin Diş Azaltmak Doğru Mudur?
Ortodontik Diş Tedavileri İçin Diş Azaltmak Doğru Mudur?

Ortodontik diş tedavilerinde eğer gerek varsa diş azaltılabilir.

Dişlerdeki Boşluklar Sosyal Medya Hayatına Kadar Etkiliyor!
Dişlerdeki Boşluklar Sosyal Medya Hayatına Kadar Etkiliyor!

Dişler, genel olarak karşılıklı sohbet esnasında ilk göze çarpan yapılardandır. Güzel ve estetik dişlere sahip olmak, kişinin özgüvenini arttırdığı gibi sosyal hayattaki başarısını da arttırmaktadır.

Çeneden Gelen Sesleri Duymamazlıktan Gelmeyin
Çeneden Gelen Sesleri Duymamazlıktan Gelmeyin

Diş eksikliği, tek taraflı yemek yemek, dişleri sıkmak veya dişleri gıcırdatma gibi görülen diş sorunları çene eklemi gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Diş Taşı Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?
Diş Taşı Oluşumunun Belirtileri Nelerdir?

Dişler düzenli bir şekilde plağa maruz kaldığında; üzerinde meydana gelen sert mineral birikintisine diş taşı, yani tartar ismini veriyoruz.

Soğuk Havalarda Dişleriniz Ağrıyorsa Sebebi Bu Olabilir!
Soğuk Havalarda Dişleriniz Ağrıyorsa Sebebi Bu Olabilir!

Diş hassasiyeti (dentin hassasiyet); hastalar tarafından genellikle “soğuk hassasiyeti” veya “diş fırçalama hastalığı” olarak tarif edilir.

Çene Ağrısı Neden Olur?
Çene Ağrısı Neden Olur?

Birçoğumuzun başına gelen ve şikayetçi olduğumuz çene ağrısı; öncelikle ağız ve diş ile alakalı olmakla beraber, kalp krizine kadar yayılan etkili bir yelpazede sebepler içermektedir.